Památky v Římě

Kdo miluje památky, musí do Říma 

V Římě najdete tolik památek, že byste tu mohli strávit několik měsíců a stále by bylo co objevovat. Není se čemu divit, jeho historie sahá ještě do dávných dob Etrusků. Řím zažil hned několik období slávy a pádů. Nejznámější jsou památky z doby antiky, o které „zakopáváte“ na každém druhém rohu a některé z nich (například na Via Appia Anticha) nejsou ani označené. Další známou skupinou jsou římské památky, které jsou spojené s Římem jako hlavním městem katolické církve. Moderní stavby nejsou pro Řím typické.

Antické památky

Moderní architekturu v Římě také najdete, ale v italské metropoli si na své přijdou obzvlášť milovníci historie. Pokud si nevíte rady, můžete nasednout do vyhlídkového autobusu, který vás proveze po těch neznámějších. Ať už pěšky, nebo ve voze, které nesmíte minout?  Aréna Koloseum byla postavena v roce 80. Původně pojmula 50 000 diváků a sloužila ke gladiátorským zápasům. Předváděly se zde i hry s mytologickou tématikou. Později sloužila jako dějiště krutých poprav. Vstupné je 12 eur. Forum Romanum jsou zbytky antického fóra, kde se konalo veškeré veřejné dění. Dnes je to ráj archeologů, vykopávky ukazují velmi dobře, jak se v antice žilo. Vstupné 12 eur. Pantheon je chrám, který byl původně zasvěcen všem bohům, později se z něj stalo místo pro katolické obřady. Caracallovy lázně sloužily až do sedmého století. V současné se zde konají kulturní akce. Andělský hrad, nebo také bývalé Hadriánovo mauzoleum, monumentální kruhová stavba, ke které vede most. Dnes zde můžete navštívit muzeum historie.

Fontány aneb buďte filmovou hvězdou

Připravte si spoustu drobných. Alespoň do jedné z římských fontán musíte vhodit minci pro štěstí, stejně jako miliony turistů před vámi. Pro štěstí a jako příslib, že se sem ještě vrátíte. Fontány jsou pro Řím typické, snad na každém náměstí ji najdete. Nejznámější je Fontana di Trevi, která je postavena v barokním stylu. proslula legendární scénou z Felliniho filmu La Dolce Vita, vzpomínáte? Uprostřed náměstí Piazza Navona najdete úchvatnou Fontánu čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi), která byla postavena v roce 1651 Berninim pro papeže Innocenta X. Na stejném náměstí najdete dvě další fontány a Španělské schody. Usedněte, poslouchejte veselou italštinu a vnímejte ruch krásného města.

Z dalších památek, které nechybí v žádném průvodci se musíte vyfotit před bazilikou svatého Petra – jedná se o největší církevní stavbu, kam se vejde neuvěřitelných 60 tisíc lidí. Vchod do Vatikánských muzeí střeží Švýcarská garda, najdete zde mnoho úchvatných děl, například fresku v Sixtinské kapli.